Σε δύσκολους καιρούς λόγω της πανδημίας, με περιοριστικά μέτρα για την προστασία όλων μας, την έναρξη των εκδηλώσεων σηματοδότησε τις παραμονές της 25ης Μαρτίου, η ανάρτηση ενός μουσαμά 25 μέτρων με παραστάσεις της Ελληνικής Επανάστασης, το λογότυπο του Δήμου και του εορτασμού της επετείου των 200 χρόνων στην Τριφυλία, ο οποίος κάλυψε το κτίριο της παλαιάς Εθνικής Τράπεζας, στον κεντρικό δρόμο της Κυπαρισσίας. Με απόλυτο σεβασμό στην ιστορικότητα του κτιρίου, καμία παρέμβαση δεν έγινε επί αυτού.
Ακολούθησε η ανάρτηση στο διατηρητέο κτίριο του Ρολογιού της πόλης των Φιλιατρών και στην είσοδο των Γαργαλιάνων.
![](https://www.dimostrifylias.gr/wp-content/uploads/2021/06/ΜΟΥΣΑΜΑΣ-ΡΟΛΟΙ-2-768x1024.jpg)
![](https://www.dimostrifylias.gr/wp-content/uploads/2021/06/unnamedςερςρς-1024x768.jpg)
![](https://www.dimostrifylias.gr/wp-content/uploads/2021/06/IMG_7051-1024x768.jpg)
![](https://www.dimostrifylias.gr/wp-content/uploads/2021/06/IMG_E7056.jpg)